Orjinal Kehribar Nasıl Ayırt Edilir?

Tarih: 25.01.2023 11:19
Orjinal Kehribar Nasıl Ayırt Edilir?
Sizler için bildiklerimizi anlattık.

GERÇEK KEHRİBAR SAHTESİNDEN NASIL AYIRT EDİLİR
 

Gerçek kehribar, yüksek kaliteli, nadir ve değerli bir doğal kristaldir. Ancak, gerçek kehribarı yapay veya taklit olanlardan ayırt etmek zor olabilir. Aşağıdaki ipuçları, gerçek kehribarı nasıl anlaşılabileceğine dair bir fikir verebilir:

  1. Renk: Gerçek kehribar, beyaz veya sarı renkte olabilir, ancak mavi, yeşil, kahverengi veya kırmızı renkte de bulunabilir. Ancak, gerçek kehribarın renk tonları genellikle daha doğal ve daha canlıdır.

  2. Ağırlık: Gerçek kehribar, diğer taşlarla karşılaştırıldığında daha ağır olabilir. Bu, gerçek kehribarın yapay olanlardan daha yoğun olduğu anlamına gelir.

  3. İşlem: Gerçek kehribar, çok iyi işlenmiş olabilir, ancak yine de doğal olarak oluşmuş olabilecek küçük çizgiler, çentikler veya kabarcıklar içerebilir. Ayrıca, gerçek kehribarın yüzeyi, diğer taşlarla karşılaştırıldığında daha mat olabilir.

  4. İç yapı: Gerçek kehribar, iç yapısı itibariyle benzersizdir ve bazen kristal yapısı içinde küçük kabarcıklar veya çizgiler içerebilir.

  5. UV ışık: Gerçek kehribar, ultraviyole ışıkta parlayacaktır veya yansıyacaktır. Yapay olanlar genellikle bu özellikte olmayacaktır.

  6. Fiyat: Gerçek kehribar, yapay olanlarla karşılaştırıldığında pahalı olabilir. Ancak, gerçek kehribar fiyatları büyüklüğü, renk ve kaliteye göre değişebilir.

  7. İnceleme: En iyi yol gerçek kehribarı tanımlamak için onu bir uzman tarafından incelemesi gerekir. Uzmanlar, gerçek kehribarın özelliklerini tanıyabilecekler ve yapay olanları ayırt edebileceklerdir.

 

İPUCU ​​​​​: En doğru sonucun labaratuvar ortamında anlaşılacağını lütfen unutmayalım. Sizlere ufak bir orjinallik testi tarifi vermek istiyoruz.

Gerekli Malzemeler:
  • 1 Bardak Su
  • 1 Yemek Kaşığı Tuz
Tarifi: 
1 Yemek kaşığı tuzu 1 bardak suyu içine döküyoruz. Tamamen homojen karışım olana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Orjinalliğini test etmek istediğiniz ürünü (tesbih, kolya, bileklik vs) veya 1 habbesini suyun içine atıyoruz. Gerçek kehribar olan damla kehribar suyun yüzeyine hızlıca çıkacaktır. Sıkma kehribar, ateş kehribar, toz kehribar gibi maddeler suyun dibinde kalacaktır. Bu şekilde sahip olduğunuz ürünün gerçek kehribar olup olmadığını test edebilirsiniz. Tekrar belirtmekte fayda var; en doğru sonuç labaratuvar ortamında alınacaktır. Bu tarz testleri fikir vermesi açısından yapmanızı öneriyoruz.

Kısacası Kehribar Güvenilir Yerden Alınır. Bizim bu sektörde en çok önemsediğimiz konu "GÜVEN".


 
Yükleniyor...